16.08.2018 06:16

Nikoleta Trníková úspešná aj na Majstrovstvách Európy v Glasgowe

Slovenská juniorská reprezentantka v plávaní – Nikoleta Trníková, 16-ročná členka Považskobystrického plaveckého oddielu sa v dňoch 3.8. – 9.8. 2018 predstavila na svojich prvých plaveckých seniorských Majstrovstvách Európy v Škótskom Glasgowe. Nikoleta bola jednou z najmladších účastníčok šampionátu a najmladšou v 10 člennej slovenskej výprave (4 ženy, 6 mužov), ktorej súčasťou bol aj jej osobný tréner Karel Procházka. Napriek tomu sa podieľala na najlepšom výsledku, ktorý Slováci na ME dosiahli. V štafete 4x200 mix voľný spôsob sa štvorica Adam Halas, Richard Nagy, Nikoleta Trníková a Laura Benková v ranných rozplavbách (4.8.) prebojovala do finále v novom slovenskom rekorde 8:04,58. V ňom rekord ešte vylepšila na 8:03,50 a skončila na výbornom 8-mom mieste. Najlepší individuálny výsledok slovenskej výpravy dosiahol Richard Nagy, v disciplíne 400 m polohové preteky skončil tesne za bránami finále na 9. mieste. V rovnakej disciplíne, v kategórii žien,  dosiahla naša Nikoleta prekvapivo najlepší individuálny výsledok spomedzi Sloveniek – skončila na peknom 20-tom mieste.  Zároveň ako jediná zo Sloveniek bodovala do celkového hodnotenia krajín. V ňom Slovensko obsadilo konečné 30 miesto spomedzi 47 zúčastnených európskych krajín (257 žien  a 355 mužov).

Nikoleta sa predstavila v štyroch individuálnych disciplínach (50 prsia – 38. miesto – čas 32,98 – nový osobný rekord , 200 prsia – 31. miesto, 200 polohové preteky – 32. miesto, 400 polohové preteky – 20. miesto) a v dvoch štafetách (4x200 mix voľný spôsob – 8. miesto, 4x100 polohové preteky – 16. miesto).

Hodnotenie trénera Karla Procházku: „Plaveckú sezónu sme si neplánovane predĺžili o tri týždne, keďže vrcholom pre Nikol mali byť MEJ v Helsinkách začiatkom júla. Tam zaplávala tak dobre, že sa kvalifikovala aj na dospelácke ME. Účasť na ME bola pre Nikol výbornou skúsenosťou medzi dospelými. Napriek sťaženej príprave v júli (časť prípravy sme museli absolvovať na dlhom bazéne – náročné každodenné dochádzanie do Žiliny, v kombinácii s tréningom na kúpalisku v PB a časť prípravy v Prahe) sa ešte dokázala zmobilizovať a reprezentovať Slovensko v pozitívnom svetle. So zvýšenými nákladmi nám pomohlo Mesto Považská Bystrica (finančným príspevkov), teší nás aj osobný záujem a podpora  p. primátora Karola Janasa. Účasť na ME považujem za zaslúžene vyplávanú odmenu pre Nikol, nielen za ťažkú tréningovú drinu, ktorú dokáže každodenne zvládať ale aj za výborné výsledky, ktoré podávala počas celej sezóny. Tri krát vylepšila slovenský juniorský rekord v disciplíne 400 m polohové preteky (aktuálne 4:54,94), podieľala sa na dvoch seniorských rekordoch (4x200 voľný spôsob ženy a 4x200 voľný spôsob mix), vyplávala majstrovské tituly v krátkom bazéne (25 m) i dlhom bazéne (50 m) na Slovenských majstrovstvách, juniorské majstrovské tituly aj na Českých majstrovstvách v plávaní (ako hosťujúci plavec KPS Ostrava) i Open Rakúskych majstrovstvách. Úspech, ktorý Nikol dosiahla je výsledkom práce, zázemia a podpory širšieho týmu – preto by som chcel poďakovať jej rodičom, trénerom PBPO – p. Drakovej, p. Novákovi, funkcionárom PBPO – p. Krištofíkovi, p. Vlnieškovi, kondičnému trénerovi – p. Drienikovi, všetkým sponzorom a podporovateľom nášho klubu.“

—————

Späť

Dotácia z rozpočtu mesta Považská Bystrica na činnosť bola použitá v roku 2018 na pokrytie časti nákladov (štartovné) na nasledujúcich podujatiach:

Naše tri súťažné víkendy

Nikoleta Trníková - Juniorská majsterka Slovenskej republiky v plávaní - 7medailí